Viešnagė Skriaudžiuose

• Paskelbta: 2018-11-09
  • Kategorija: Aktualijos

Lapkričio 9 dieną  būrelio "Istorijos labirintais" nariai vykome į  Prienų rajono  Skriaudžių miestelį . Dalyvavome projekto „Partizanų Lietuva“ renginyje, kurio metu mūsų gimnazijos buvę ir dabartiniai mokiniai rodė spektaklį  „Prašau mylėkit mano Lietuvą“. Iki renginio pradžios turėjome porą valandų laiko, todėl galėjome plačiau susipažinti su Skriaudžių istoriniu paveldu.

Skriaudžiai istoriniuose šaltiniuose minimi nuo 1664 metų.  1812 m. birželį žygiuodamas į Rusiją Skriaudžiuose viešėjo Prancūzijos imperatorius Napoleonas I.  1906 m. čia buvo įkurtas pirmasis Lietuvoje kanklių ansamblis, o 1907 m. atidarytas Žiburio draugijos skyrius. Kaimas garsėjo puodžiais, kanklių gaminimo meistrais.  Skriaudžiai labai nukentėjo pasaulinių karų metu. Pirmojo pasaulinio karo metais  Skriaudžių apylinkėse vyko smarkūs mūšiai tarp Rusijos ir Vokietijos kariuomenių. Per antrąjį pasaulinį karą naciai čia buvo įrengę   karo belaisvių stovyklą. Pokariu šiose apylinkėse veikė Lietuvos partizanų Geležinio Vilko rinktinė, kuri  priklausė Tauro apygardai. Šių istorinių faktų pėdsakų bandėme atrasti dabartiniuose Skriaudžiuose.

Pirmiausiai aplankėme buities muziejaus amatų kiemelį. Nors pats muziejus  jau buvo uždarytas, tačiau apžiūrėjome vidinį „Suvalkietiškos sodybos“ kiemą, kuriame buvo šulinys, pirtis, klėtis, gyvenamasis namas,  daug senų įvairių kryžių.  Užsukome į  senąsias ir naująsias Skriaudžių kapines.  Senose kapinėse  atradome Pirmojo pasaulinio karo metu žuvusių karių kapus. Išlikę paminklai ir užrašai buvo labai panašūs į Akmenės rajone Alkiškiuose esančius vokiečių karių kapų paminklus. Pažinti su Skriaudžiais tęsėme prie 1834 metais pastatytos Šv.Lauryno  bažnyčios. Tai  neobarokinė, turinti  neorenesanso bruožų,  dvibokštė bažnyčia.    Dienai einant į pabaigą dar suspėjome  aplankyti  Nepriklausomybės paminklą savanoriams, žuvusiems 1918–1920 m., atminti. Paminklas buvo  pastatytas 1932 m., 1962 m. nugriautas, o 1989 m. atstatytas.   Paminklo šonuose atpažinome valstybinius simbolius-Vytį, Gediminaičių stulpus, perskaitėme Lietuvos himno ištraukas.

Vakare  Skriaudžių kultūros centre žiūrėjome muzikinį spektaklį „Prašau mylėkit mano Lietuvą“ (režisierė- mokytoja Violeta Serbintienė). Spektaklį žiūrėjo pilna salė žiūrovų. Jų tarpe buvo nemažai mūsų bendraamžių, o taip pat sovietmečiu gyvenusių žmonių. Aprašyti šį spektaklį be galo sunku... Jį tiesiog reikia pamatyti, nes bet kokie žodžiai negali perteikti to jausmo, kuris suvienijo ir aktorius, ir žiūrovus. Pasibaigus spektakliui visi atsistojo ir salė nugriaudėjo plojimais. Buvo labai jautru, daugelio iš mūsų akyse suspindo ašaros. Spektaklio pavadinimas „Prašau mylėkit mano Lietuvą“ įgijo ypatingą prasmę.  Esame dėkingi  mokytojai V. Serbintienei ir aktoriams  už parodytą stebuklą, o Dr. Aistei Petrauskienei už galimybę dalyvauti projekto „Partizanų Lietuva“ renginyje ir aplankyti Suvalkijoje esantį Skriaudžių miestelį.

3 b klasės mokinė Skaistė Kairytė