Tyrėjų naktis 2019 Vilniuje

• Paskelbta: 2019-09-30
  • Kategorija: Aktualijos

Rugsėjo 27 dieną jaunieji chemikai ir biologai išvyko į ilgą kelionę – Vilnių. Ten mūsų laukė iš anksto paruoštos trys įdomios programos.

Pirmoje dienos dalyje mes nuvykome į Vilniaus universiteto chemijos ir geomokslų fakultetą, kur mus pasitiko organinės chemijos docentas Rimantas Vaitkus. Jis mums papasakojo viską apie pirotechniką – apie gamybą, sudėtį, naudojimą. Taip pat parodė keletą cheminių eksperimentų, pademonstravo, kaip varis, natris ir kiti cheminiai elementai atskleidžia savo spalvą liepsnoje.

Pabuvoję chemijos fakultete, nuvažiavome į Gamtos tyrimų centrą, kur pasiskirstėme į dvi grupes: vieni su mokytoja S. Dacyte ėjo susipažinti su mikroskopinių grybų (mielių) įvairove, biologiniais savitumais ir veikla jiems funkcionuojant ant natūralių ir antropogenizuotų substratų. Kiti su mokytoja V. Šepkauskiene pasiliko mineralų muziejuje, kur buvo supažindinti su labai saugoma, unikalia smėlio kolekcija, apžiūrėjo mineralų ir uolienų ekspozicijas, sužinojo, iš ko sudarytas smėlis ir kokių Žemėje vykstančių procesų metu jis atsiranda.

Toliau mes važiavome į „megintuvėlis.lt“ laboratoriją, kurioje susipažinome su chemike, dr. Renata Česūniene, kuri Vilniuje yra įkūrusi laboratoriją mokiniams, norėdama juos motyvuoti ir dalintis žiniomis apie chemiją. Edukacijos metu buvome supažindinti su smalsiais, žingeidžiais žmonėmis. Sužinojome, kad Džozefas Pristlis atrado kelias dujines medžiagas, tarp kurių buvo ir anglies dioksidas. Išgirdome ir apie Andrien-Jean-Pierre Thilorier, kuris atrado sausąjį ledą. Jo dėka galime daryti nuostabiausius eksperimentus bei turėti švariausią ir aplinkai palankiausią šaldomąją medžiagą. Sužinojome, kaip ir iš ko buvo pagaminta „Coca Cola“ bei pirmieji sintetiniai dažai. Atlikome įvairiausius nesunkius eksperimentus.

Dienos pabaigoje, turėdami šiek tiek laisvo laiko, turėjome galimybę kažkur paužkandžiauti bei pasivaikščioti senaisiais Vilniaus takais, pasigrožėti miesto architektūriniais statiniais bei istoriniais paminklais.

Justė Ragauskaitė 2c

Nuotraukų autorius: