Gimnazistai dalyvavo rinkimų simuliacijoje „MokRinkimai“

• Paskelbta: 2024-05-19

2024 m. gegužės 6-10 d. Ramučių gimnazijos I-IV klasių mokiniai per pilietiškumo pagrindų, istorijos pamokas susipažino su politine valstybės sistema, rinkimų procedūromis, gilinosi į kandidatų į LR Prezidentus programas, klausėsi debatų. „MokRinkimai“ - pirmą kartą nacionaliniu mastu mokyklose organizuojama rinkimų simuliacija. Gimnazijoje mokosi 295 mokiniai. Rinkimų simuliacijoje dalyvavo I-IV klasių 252 mokiniai. Balsų dauguma LR Prezidento rinkimų I ture nugalėjo Gitanas Nausėda.

Remiantis sėkmingomis užsienio valstybių praktikomis, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba Lietuvos mokyklose inicijavo rinkimų simuliaciją „MokRinkimai“. „MokRinkimai – nuo 2004 m. vykdomos informacinės šviečiamosios jaunimo pilietiškumo skatinimo kampanijos „Man ne dzin“ dalis. „Man ne dzin“ siekia šviesti bei stiprinti jaunų žmonių suvokimą apie demokratinę galią, ugdyti įprotį atlikti pilietinę pareigą dalyvaujant rinkimuose ir taip auginti atsakingą, informuotą bei pilietišką jaunimą.

Lietuvoje veikiančios bendrojo ugdymo įstaigos, kuriose yra 9–12 klasių mokinių, buvo kviečiamos registruotis ir organizuoti rinkimus, kuriuose mokiniai savo valią išreikštų 2024 metų gegužę vyksiančių Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose, referendumo dėl pilietybės išsaugojimo, birželį vyksiančių Europos Parlamento rinkimuose.

Suomijoje, Islandijoje ir kitose šalyse organizuojamos rinkimų simuliacijos suteikia mokiniams galimybę balsuoti ir tokiu būdu visuomenėje skatinti diskusijas apie jaunų žmonių nuomonę dėl rinkimuose dalyvaujančių kandidatų. Suomijoje prieš 2023 metų parlamento rinkimus savo valią rinkimų simuliacijoje išreiškė 90435 mokiniai.  Rinkimų simuliacijos sudaro galimybę mokiniams tiesiogiai ir praktinėmis priemonėmis susipažinti su politine valstybės sistema, rinkimų procedūromis ir tokiu būdu aktyviau įsitraukti į savo bendruomenės kūrimą ir dalyvavimą visuomeninėse veiklose.

„Jeigu siekiame, kad jauni žmonės aktyviau įsitrauktų į pilietinius ir demokratinius procesus, privalome užtikrinti tvirtesnį ir jaunimą labiau įtraukiantį pilietiškumo ugdymą. Kadangi politika ir politiniai procesai veikia mus tiesiogiai, prasminga kalbėti ir diskutuoti apie tai, kokie sprendimai, kokie kandidatai geriausiai galėtų atspindėti piliečių interesus ir mokyklose. Tokio pobūdžio iniciatyvos, leidžiančios jauniems žmonėms tiesiogiai ir praktiškai įsitraukti, sudaro geriausias prielaidas mokytis ir sužinoti daugiau apie rinkimus ir politiką plačiausia įmanoma prasme.“, – teigė Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos Prezidentas Umberto Masi.

Dalyvaudami rinkimų simuliacijoje mokiniai įgavo patirties, ugdė pilietiškumo, pažinimo, komunikavimo kompetencijas.

Autorius:
Indra Tijūnaitienė