Akcija „Tūkstantis gervelių“

• Paskelbta: 2018-12-28
  • Kategorija: Aktualijos

Gervė – nacionalinis Japonijos paukštis, nuo seniausių laikų simbolizuojantis laimę, turtą, amžiną jaunystę. Japonų liaudies išmintis sako: nori, jog išsipildytų norai ir siekiai, išlankstyk tūkstantį popierinių gervelių. Japonai, išlankstę tūkstantį gervių, sujungia jas siūlais į kelias juostas ir dovanoja sergantiems žmonėms. Buvusi Japonijos ambasadorė Lietuvoje Miyoko Akashi pasakojo, jog jos šalyje iki šiol tikima, kad tūkstantis išlankstytų popierinių gervelių išpildo slapčiausius žmogaus norus, o kam nors padovanotas tūkstantis jų figūrėlių dovanoja sveikatą.

1945 m. rugpjūčio 6 d. mergytei Sadako Sasaki iš Hirošimos buvo 2 metukai.Tą dieną už 1,5 kilometro nuo jos namų sprogo atominė bomba. Mergaitė liko gyva, bet po dešimties metų susirgo leukemija. Tikėdama, kad pasveiks, Sadako meldėsi ir lankstė iš popieriaus gerveles. Tikėjo išlankstysianti 1000 gervelių ir pasveiksianti, bet, matydama, kaip jos palatos draugai vienas po kito palieka šį pasaulį, savo norą pakeitė –  gerveles ji lankstė trokšdama, kad pasaulyje nebūtų atominio karo ir visur viešpatautų taika. Ji išlankstė 644 gerveles. Kitų nespėjo. Likusias išlankstė Sadako klasės draugai ir sudėjo jai į karstą. Šis mažos mergaitės poelgis sukrėtė visą pasaulį ir popierinė gervelė tapo visuotiniu taikos ir vilties simboliu.

Prieš 15 metų Agnės Zuokienės inicijuotas sveikatinimo projektas „Nedelsk!“ visas Lietuvos mokyklas ir vaikų darželius pakvietė  dalyvauti akcijoje „Tūkstantis gervelių“!

2008 metais projektas „Nedelsk“ įrašytas į Nacionalinių vertybių sąrašą, o Europos Parlamentas projektą „Nedelsk“ apdovanojo kaip mažo biudžeto – didelio poveikio (angl. „Low budget – big impact“).

Prie šios prasmingos akcijos prisijungė ir mūsų gimnazijos I-II klasių mokiniai ir jų klasių vadovės. Gerveles lankstyti buvo gana sudėtinga: jas lankstyti mokėmės pagal video, kai kurie mokiniai netgi mokėsi namuose, kad galėtų klasėje pamokyti kitus. Buvau maloniai nustebinta, kad ypač gerai lankstyti gerveles sekėsi vaikinams! Ši akcija turbūt nepaliko nei vieno abejingo, pažadino jautrumą, norą padėti, užuojautą. Mums pavyko išlankstyti 217 gervelių, kurias padovanojome moterims, sutiktoms gatvėje, ligoninėje, poliklinikoje, turgavietėje, lopšelyje - darželyje "Buratinas" ir savo gimnazijoje. Dovanojome linkėdami rūpintis savimi, sergančioms pasveikti, parodydami, kad jos mums rūpi. Išgirdome įvairiausių istorijų: viena moteris pasakė, kad kaip tik laukia tyrimo atsakymo dėl krūties vėžio, tad linkėjome jai, kad tyrimų rezultatai būtų geri. Viena mergaitė papasakojo, kad jos teta įveikė krūties vėžį, tad ji gervelę parneš savo brangiai tetai. Viena močiutė, gavusi gervelę, norėjo duoti pinigėlį – taip buvo sujaudinta mokinukų gerumu ir palinkėjimu. Vaikai švytėjo ir sakė, kad fantastiškas jausmas matyti moteris tokias laimingas ir besišypsančias! O juk davėme tiek nedaug – tik popierinę gervelę, bet parodytas dėmesys, nuoširdūs palinkėjimai sušildė kitų ir mūsų pačių širdis! Su mokiniais vieningai nusprendėme, kad kitais metais šią akciją būtinai kartosime ir gal net pavyks išlankstyti 1000 gervelių!

Nuotraukų autorius:
Indra Tijūnaitienė