Tolerancijos dienos paminėjimas

• Paskelbta: 2019-11-20
  • Kategorija: Aktualijos

Tarptautinė Tolerancijos diena minima nuo 1995 m. UNESCO sprendimu. 1996 m. šią šventę minėti paskatino ir Jungtinių tautų organizacija.

Kam reikalinga tolerancija? Pasaulyje gyvena daugybė skirtingų žmonių grupių – baltaodžiai, juodaodžiai, katalikai, musulmonai, vyrai, moterys, homoseksualai ir heteroseksualai. “Aš nenoriu išgyventi, aš noriu gyventi” pagrindinio herojaus Solomono žodžiai iš biografinio filmo "12 vergovės metų" atspindi visų mūsų didžiausią norą!  Mes galime nemėgti kai kurių iš jų, ir, žinoma, kai kurie gali nemėgti ir mūsų. Tačiau jei visi laikysimės taisyklės, kad skirtumai – ne pagrindas nesantaikai, užgauliojimams ar persekiojimui, kiekvienas galėsime jaustis saugiai. „Genialumo nepakanka. Reikia drąsos pakeisti žmonių požiūrį“ (talentingo juodaodžio pianisto Donaldo Širlio žodžiai iš filmo "Žalioji knyga"). Arba kita mintis iš to paties filmo "Su smurtu nieko nelaimėsi. Laimėsi tik išlaikydamas orumą“. Jei esi tolerantiškas, tai dar nereiškia, kad tu privalai draugauti su tais, kurių nemėgsti, juos aukštinti ar garbinti. Tolerancija – tai paprasčiausiai supratimas, kad jie yra tau lygūs, kad jie – tokie patys žmonės, piliečiai, asmenybės ir turi vienodas teises kaip ir tu. „Gyvenimas ne visuomet teisingas. Bet tik mes pasirenkame, ar su tuo susitaikome“ - J. Baumano žodžiai iš autobiografinės knygos "Dar stipresnis" (to paties pavadinimo filme vaizduojami 2013 m. balandžio 15 dienos įvykiai, kai prie Bostono maratono finišo linijos buvo susprogdintos dvi savadarbės bombos. Trys žmonės žuvo, dar 264 buvo sužeisti). Tad mes patys galime pasirinkti, kokie mes galime būti.

Tarptautinė istorinio teisingumo komisija kasmet, nuo 2003 metų,  inicijuoja šios dienos minėjimą. Tarptautinės Tolerancijos dienos minėjimas yra Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos įgyvendindamos Švietimo apie totalitarinių režimų nusikaltimus, nusikaltimų žmogiškumui prevencijos ir tolerancijos ugdymo programos dalis. „Tas, kas išgelbėjo vieną gyvybę, išgelbėjo visą pasaulį“ (mintis iš filmo "Šindlerio sąrašas. Filmo scenarijus remiasi istorija, kurią australų rašytojas Thom Keneally aprašė to paties pavadinimo knygoje. 2009 m. Sidnėjaus bibliotekoje surasta „Šindlerio sąrašo" kopija. Į šį sąrašą buvo įtrauktos 801 O. Šindlerio išgelbėto žydo pavardės. Sąrašas, sudarytas iš 13 puslapių, gulėjo tarp rašytojo Thomo Keneally užrašų, saugotų bibliotekoje).

2019 metų Tolerancijos dienos idėja – Tolerancijos švyturys. Švyturys kaip simbolis reiškia pagalbą, nes rodo kelią laivams, ieškantiems kranto, padeda neužplaukti ant seklumos. IIC klasės mokinė Fausta Bauer sukūrė, nupiešė logotipą atvirukui. Visi I-II klasių mokiniai su savo klasių vadovėmis spalvino atvirukus ir užrašė mintį ar palinkėjimą apie toleranciją. Lapkričio 15 d. mūsų gimnazijos Mokinių tarybos nariai IA klasės mokinys Ričardas Meižys, IIIB klasės mokinys Eimantas Maceikis, IVA klasės mokinė Deimantė Kuznecova ir IIB klasės mokiniai su klasės vadove Vita Mėleniene išdalino 135 atvirukus mieste (ligoninėje, poliklinikoje, rajono savivaldybėje, Sodroje ir kt.) linkėdami būti tolerantiškais.

Nuotraukų autorius:
Indra Tijūnaitienė