Tarptautinė antikorupcijos diena 2019

• Paskelbta: 2019-12-10
  • Kategorija: Aktualijos

Nuo 2004 m. kasmet gruodžio 9-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Tarptautinę antikorupcijos dieną iniciavo ir paskelbė Jungtinės Tautos. Gruodžio 9-oji pasirinkta todėl, kad šią dieną 2003 metais Meridoje (Meksikoje) įvyko aukščiausio politinio lygio konferencija kovos su korupcija problemoms spręsti. Jos metu buvo pasirašyta Jungtinių Tautų konvencija prieš korupciją. Lietuvos Respublikos vardu šį dokumentą pasirašėteisingumo ministras.
Tarptautinė antikorupcijos diena skirta atkreipti dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones užkirsti jai kelią. Per pilietiškumo pagrindų pamokas I-II gimnazijos klasių mokiniai ieškojo internete piešinių, paveiksliukų antikorupcijos tema, darė skrajutes, ant kurių užrašė, kas yra korupcija ir kada minima ši diena. Gruodžio 9 dieną su IB klasės mokiniais apsilankėme Naujosios Akmenės ligoninėje, norėdami pakalbinti miestelio gyventojus, ar jie žino, kad yra minima tokia diena ir atkreipti dėmesį į šią opią problemą. Mūsų informacinio pobūdžio akcija virto labiau į socialinį eksperimentą. Sulaukėme labai daug neigiamų emocijų, pavyzdžiui, du garbingo amžiaus vyriškiai piktai iškoneveikė, kad skrajutes turėtume siųsti politikams, o ne „paprastiems“ žmonėms dalinti, kito vyriškio reakcija buvo: „jei jau duodi skrajutę, raginančią netoleruoti korupcijos, tai turbūt centų nori, kad duočiau“, buvo ir tokių, kurie atsisakė paimti skrajutę, kitas vyriškis net stumtelėjo bandantį paduoti skrajutę vaikiną, į „laba diena“ iškart rėžė „viso gero“ ir pan. Mokiniai grįžo nusiminę ir vis kartojo, kad nesitikėjo, kad tiek daug yra piktų žmonių. Akcentavau, kad šitokia žmonių reakcija dar kartą įrodo, kad palietėme pakankamai skaudžią problemą. Tik mokiniams buvo niekaip nesuprantama, kodėl suaugę piktinasi šiuolaikinio jaunimo nemandagumu, įžūlumu, jei patys, užuot rodę tinkamą pavyzdį, elgiasi netaktiškai ir neetiškai. Prieš suaugusį žmogų stovintis paauglys tikrai neišspręs jo problemų, nes jaunas žmogus gali tik šviesti, informuoti, skleisti žinią, ragindamas keistis. Su IIC klasės mokiniais ir jų klasės vadove Rita Raubickiene miesto centre sekėsi geriau. Pakalbinti žmonės dažniausiai padėkodavo už suteiktą informaciją, keletas žinojo, kad šiandien minima Tarptautinė antikorupcijos diena. Trisdešimt penktasis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Džonas Kenedis yra pasakęs: „Neklausk, ką tau gali duoti valstybė, klausk, ką tu gali jai duoti“. Gal mes ir negalime pakeisti pasaulio, bet bent jau galime nors mažyte dalelyte prisidėti, paraginti judėti link tų pokyčių.