Lietuvos žydų genocido atminimo dienos minėjimas Klykoliuose

• Paskelbta: 2021-09-30

Rugsėjo 23-ioji  yra minima kaip  Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, nes 1943 m. rugsėjo  23-iąją buvo likviduotas Vilniaus getas.   Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti šią dieną  kviečia mokyklas  dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“, kad  jaunimas žinotų apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę, suvoktų Holokausto mastą Antrojo pasaulinio karo metu.

Norėdami paminėti šią dieną mūsų klasės mokiniai kartu su klasės vadove ir  istorijos mokytoja Alina Vaitkevičiene  vyko į Klykolius, kur dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą gyveno gausi žydų bendruomenė.  Pirmiausiai  aplankėme   buvusios žydų sinagogos vietoje atidengtą paminklą.   Čia mokytoja papasakojo apie  tragišką šios tautos likimą Antrojo pasaulinio karo metais, kaip  1941 metais rugpjūčio mėnesį   Klykolių žydai buvo išvaryti į Mažeikius ir ten sušaudyti. Po to nuvykome į  Klykoliuose esančias žydų kapines. Čia ant akmenukų rašėme žydiškus vardus (vietoj gėlių čia labiau priimta nešti akmenėlius), kuriuos sudėjome prie paminklo.  Sužinojome apie žydų laidojimo, maisto ruošimo tradicijas, šventes.  Išėję iš kapinių ragavome „chalos“ (žydiškos duonos). Kelionę baigėme aplankę Klykolių bendruomenės buities muziejų, kur mus pasitikusi buvusi mokytoja R. Norkienė papasakojo apie jo eksponatus,  apie lietuvių  kaimo buitį.

II A klasės mokinė Viltė Morozovaitė