Tarptautinė nerūkymo diena 2021

• Paskelbta: 2021-11-19

Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena, o juk ta diena gali tapti savaitėmis, mėnesiais, metais ir visu gyvenimu. Šią dieną akciją „Nerūkyk“ vykdė ir gimnazijos mokinių taryba kartu su socialine pedagoge. Per pertraukas buvo dalinami obuoliai,  siekiant atkreipti rūkančiųjų dėmesį į savo sveikatą, geriau obuolys nei cigaretė. Buvo paruoštas stendas ką galima veikti vietoj rūkymo, o bibliotekoje pristatyta paroda „Ar rūkymas daro tave suaugusiu/ia“. Akcijos dalyviai gavo ženkliukus „Nerūkyk“, kuriuos parūpino socialinė pedagogė Loreta Dauparienė.

Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK) rūkymas priskiriamas prie psichikos ir elgesio sutrikimų .

Kodėl žmonės rūko? Mokslininkų teigimu, tai stimuliuoja malonius pojūčius tam tikruose smegenų centruose, tačiau tai kas sukelia trumpalaikį malonumą yra atsakingas ir už ilgalaikes neigiamas pasekmės... Rūkant tampama priklausomu, o pajusti malonumą didėjant organizmo tolerancijai su laiku darosi vis sunkiau ir sunkiau.

Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad nuo rūkymo sukeliamų ligų miršta apie pusė visų rūkančiųjų. Anksčiau laiko mirtis Lietuvoje dėl įvairių rūkymo sukeliamų ligų pasiglemžia daugiau nei 7.000 gyventojų. Jeigu kiekvieną kartą prieš užtraukiant dūmą pagalvotume, kad kiekviena cigaretė yra iškeičiama į vieną gyvenimo dieną, ar priimtume tą patį sprendimą - rūkyti? Manoma, kad rūkoriai gyvena vidutiniškai 10 metų trumpiau už tuos, kurie nerūko… Kiekviena diena yra tinkama mesti rūkyti. Neapgaudinėkime savęs, kad rūkymas padeda įveikti stresą. Stresą galite įveikti Jūs, o ne cigaretės.

Mesti rūkyti pradėkime šiandien: ,,Kvėpuokim laisviau“ (informacija iš visuomenės sveikatos biuras).

Regina Altukavičienė