Kultūros paso edukacija "Mokykis iš kino su “Kino busu”"

• Paskelbta: 2023-11-29

Lapkričio 27 d. II-III klasių mokiniai žiūrėjo filmą „Velnių salos karalius“. Tikrais faktais paremta norvegų režisieriaus Mariaus Holsto juosta „Velnių salos karalius“ („Kongen av Bastøy“, 2010 m.) pelnė ir kritikų, ir žiūrovų palankumą bei buvo pripažintas geriausiu 2010 m. Norvegijos kino filmu.

Filmas „Velnių salos karalius“ nukelia į 1915-uosius, į Norvegijos Bastioją, dar kitaip Velnių salą. Čia veikia šiurpus nepaklusnių berniukų internatas – nuo visuomenės atskirti jaunuoliai auklėjami sadistiniais metodais. Paaugliai baudžiami psichologiškai ir fiziškai, išnaudojami kaip nemokama darbo jėga, tačiau situacija pasikeičia, kai vieną dieną į salą išlaipinamas septyniolikmetis Erlingas. Jo drąsus būdas kelia kitų berniukų pagarbą, todėl netrukus jis susibičiuliauja su kitais vaikinais. Saloje ima bręsti paauglių maištas.

„Ta vieta buvo apipinta legendomis. Apie ją šiek tiek girdėjau augdamas. Smalsumas mane nuvedė į Nacionalinį archyvą, kur galėjau pasirausti senuose dokumentuose. Svarsčiau, kodėl apie tą vietą taip mažai žinoma? Greitai supratau, kad medžiaga labai tinka dramatiškam filmo pasakojimui. Tai istorija, kuri atskleis svarbius dalykus apie „įstaigų“ žmones, parodys tam tikrą elgesį, leis pamatyti, kas nutinka uždarose institucijose, kai per daug galios atiduodama į vos kelių žmonių rankas“, – sako režisierius Marius Holstas.

Filmas įtraukė nuo pirmų minučių ir visas dvi valandas įsitempę, įsitraukę jį žiūrėjome.

Po filmo peržiūros vyko aptarimas su kino režisieriumi Andriumi Bleževičiumi.  Aptarimo metu mokiniai įsigilino į matytą filmą, mokėsi jį analizuoti, interpretuoti, gilinosi į kino kalbos subtilybes. Režisierius kvietė pasigilinti į tai, kaip žmones keičia jėga ir valdžia, kas juos priverčia kovoti už teisybę, iš kur kyla vidinė stiprybė ir atkaklumas, galiausiai, – apie jaunimo auklėjimo metodus ir jų pasekmes.

Indra Tijūnaitienė