Mobilumas Lenkijoje

Paskutinis Erasmus+ projekto „Jaunieji Europos mokyklų verslininkai“ partnerių susitikimas vyko Lenkijoje, Zawircie‘ės mieste, įsikūrusiame pietinėje šalies dalyje, turinčiame apie 51 tūkst. gyventojų.

Su šūkiu „Verslas veža!“ Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinių (4) ir mokytojų (2) komanda kovo 9-tą išvyko vykdyti paskutinių suplanuotų mobilumo veiklų.

Pirmąją dieną, belaukdami atvykstančių projekto parnerių iš kitų šalių, nusprendėme pasižvalgyti po apylinkes ir nustebome pamatę įspūdingas apylinkes – viduramžių pilies griuvėsius (Zamek Ogrodzieniec).

Oficialus mobilumo Lenkijoje atidarymas prasidėjo fotosesija prie Erasmus+ foto sienos. Erasmus+ projekto veiklos prasidėjo švietimo sistemos Lenkijoje pristatymu, po kurio sekė ekskursija po mokyklą, pažintis su edukacine licėjaus aplinka, formalūs ir neformalūs pokalbiai aktualiomis temomis (dalijomės patirtimi, lyginome, susipažinome su problemomis švietimo srityje, lenkų mokytojų lūkesčiais dėl artėjančio visuotinio mokytojų streiko Lenkijoje ir pan.).

Kūrybinių dirbtuvių metu mokiniai kūrė ir pristatė kiekvienos šalies verslo produkto reklamą. Buvo pasitelktos įvairios priemonės, kūrybiniai sprendimai ir IKT naudojimo patirtys siekiant originalumo, aktualumo ir patrauklumo siekiant pritraukti klientą rinktis produktą.

Kovo 11-tą dieną tradiciškai, kaip ir kiekvieno mobilumo metu, lankėmės miesto savivaldybėje. Zawiercie's miesto meras Łukasz Sebastian Konarski atsakė į svečių klausimus apie ekonomiką, drąsino jaunimą, davė patarimų verslumo tema. Šauniai padiskutavome. Tarptautinė komanda nuoširdžiai pasveikino Lietuvą Nepriklausomybės Atkūrimo proga! Tai buvo jaudinantis momentas.

Verslo objektų lankymą pradėjome nuo sėkmingo verslo pavyzdžiu laikomos VIRTU maisto gamybos įmonės. Po informatyvaus pristatymo ir klausimų-atsakymų sesijos projekto dalyviai turėjo galimybę stebėti gamybos procesą ir paragauti kai kurių gaminių. Buvome nustebę, kaip plačiai paplitusi įmonės produkcijos eksporto rinka. Didelė dalis įvairios produkcijos keliauja ir į Lietuvos MAXIMĄ.

Smulkaus verslo atstovu buvo pasirinktas šeimos verslas, kurio pagrindinis gamybos produktas - duona. Klientų poreikius ir lūkesčius pateisinantis produktas yra populiarus Zawiercie's mieste. Didžioji produkto gamybos proceso dalis atliekama rankomis. Be gamybos patalpų apsilankėme ir savininko įkurtoje kavinukėje, paskanavome jų produkcijos.

Kovo 12-tosios veiklas pradėjome šviežių apelsinų sulčių gamyba ir prekyba Lenkijos mokykloje, Zawiercie'ėje. Mokiniai, pasiskirstę komandomis, padėjo įgyvendinti lenkų verslo idėją, susijusią su sveika mityba.

Šeimos verslą įkūrę prabangaus Fajkier viešbučio savininkai atvėrė duris didžiulei tarptautinio projekto komandai. Vienas savininkų papasakojo apie verslą nuo idėjos atsiradimo iki ateities planų kūrimo. Nepašykštėjo patarimų norintiems sėkmingai vystyti verslą. Kaip ir dažnu atveju, šis verslas buvo įkurtas ir įgyvendinamas šeimos pagrindu, o sėkmės pagrindu įvadintas atsidavimas darbui, pagarba klientui, kokybės siekis ir pan. Svečiai apžiūrėjo apartamentus, sveikatingumo ir kitas patalpas. Švara, prabanga ir jauki atmosfera – klientui ir jo poreikiams patenkinti maksimaliai.

Pakeliui į „Namų šeimininkių klubo“ bendruomenės namus užsukome į XIV amžiaus karališkąją viduramžių pilį Bobolice, pastatytą Lenkijos karaliaus Kazimiero III Didžiojo. Pilis išsiskyrė apylinkių grožiu, savitu stiliumi. Ši vieta dažnai pasirenkama kuriant istorinius filmus. Pilyje buvo filmuojamas neseniai pasirodęs istorinis filmas, kuriame lenkų aktorė atliko Lietuvos kunigaikštytės Aldonos vaidmenį. Geras jausmas apima lankantis šalyje, kurioje taip dažnai galima atpažinti lietuviškosios istorijos fragmentus. Nors oras nelepino, turėjome puikią galimybę papildyti savo patirčių bagažą, vaikščioti ir gėrėtis.

Tikra emocijų bomba tapo susitikimas su anksčiau minėto „Namų šeimininkių klubo“ bendruomenės nariais! Brandaus amžiaus šeimininkai pavaišino pavargusį jaunimą tradiciniais pačių ruoštais patiekalais, sušildė arbata ir dainomis, kurios nepaprastai nustebino svečius atlikėjų profesionalumu ir daugiakalbe įvairove. Po pramogų sekė kūrybinės dirbtuvės, kurias organizavo bendruomenės moterys: dalyviai mokėsi gaminti įvairiaspalves gėles iš popieriaus. Sunku patikėti, kokį grožį gali sukurti įgudusios rankos. Projekto dalyviai ne tik patys pasigamino gėlių, bet ir įsigijo anksčiau pagamintų gėlių puokščių, krepšelių ir pan. Visą svečiavimosi laiką jautėme bendrystę ir nuoširdumą. Išvykome pilni įspūdžių ir gerų emocijų.

Kovo 13-toji prasidėjo Aušvice, vietoje, kurioje tvyro skausmas, nugulęs istorijos dulkėse. Kaskart, pamačius ir išgirdus, viduje skauda. Minios žmonių. Liūdnos akys. Rimti veidai. Neįprasta tyla matant šitokį kiekį lankytojų! Nuo pačių mažiausių iki garbaus amžiaus sulaukusių. Pavieniai gidų balsai. Skausmas mūrinių ir medinių barakų sienose, nuotraukose, širdyje ir ore. Nepaaiškinamas jausmas viduje: tyli pagarba aukoms sumišusi su neapykanta budeliams. Žmogiškumo pamoka.

Pakeliui į Zawiercie‘ę lankėmės kompanijoje, gaminančioje detales žemės ūkio technikai. Verslas įkurtas šeimos, kaip ir daugumos kitų lankytų kompanijų atveju. Vienas iš kompanijos valdytojų pristatė savo atstovaujamą įmonę nuo pat idėjos pradžios, supažindino su ateities planais. Po pristatymo šiltai aptarėme verslo niuansus, išgirdome patarimus, uždavėme įvairius klausimus.

Toliau kelyje – Krokuva! Kaipgi neaplankius karalių krašto! Tiesiog mėgavomės puikia atmosfera, saulėtu, bet vėsiu, oru, pasivaikščiojimu didingojo Vavelio gatvėmis, bendravimu.

Vasario 14 rytą mobilumo šeimininkų licėjuje stebėjome jaunųjų JTO atstovų konferenciją Žermun klimato kaitos ir išsaugojimo ateičiai klausimu. Renginyje dalyvavo 130 moksleivių iš 27 regiono mokyklų.

Iš karto po renginio aplankėme reklamos gamybos kompaniją EWERO. Šį įmonė užsiima ne tik įvairiausių reklamos produktų gamyba, bet ir kita savanoriška nei labdaringa veikla. Nemažai dėmesio skiriama darbui su vaikais. Įmonės patalpose lenkų komanda pristatė darbo rinkos situaciją vietos, regiono ir šalies lygmeniu. Po pristatymo stebėjome projekto dalyvių vardų užrašymo lazeriu ant rašiklių, kuriuos vėliau gavome dovanų, procesą. Pažinome ne tik įmonės darbo specifiką, bet ir pabendravome neformalioje aplinkoje prie laužo kepdami dešreles.

Prasminga veikla pradėjome vasario 15-tosios rytą. Mokiniai gamino atvirukus sergantiems vaikams. Tikslas - juos pradžiuginti. Šią veiklą Zawiercie's licėjus vykdo jau daugelį metų įvairiomis progomis. Akcijos pavadinimas lietuviškai reiškia ,,Maži darbai - dideli tikslai".

Verslo objektu tą dieną buvo pasirinkta ir aplankyta BONER alaus darykla - šeimos verslo įmonė, kurioje buvome susipažindinti su alaus gamybos technologija. Gamybos technologė atsakė į mokinių klausimus, atskleidė daug įdomių detalių, susijusių su alaus rūšių atsiradimu, skonių eksperimentais ir pan.

Penktadienio popietę praleidome sodo-daržo ir aplinkos puoselėjimo priemonių centre DAGLEZJA. Vadovų teigimu, tai viena didžiausių ne tik regione, bet ir visoje Lenkijoje įmonių. Įdomu buvo išgirsti įmonės vadybinės grupės narių pasakojimą apie verslo sėkmes ir nesėkmes, ateities planus.

Uždarymo ceremonijos metu projekto dalyviai stebėjo lenkų atliekamas įvairių šalių dainas ir šokius; pasidalino ne tik prabėgusios savaitės, bet ir viso projekto vykdytų veiklų įspūdžiais. Emocija buvo nepakartojama.

Projekto šalių partnerių koordinatorių susitikimų metu savaitės bėgyje aptarėme iškeltus ir pasiektus projekto tikslus, rezultatus, atitikusius, o kartais ir viršijusius lūkesčius, neabejotiną Erasmus+ projektų naudą mokiniams ir mokytojams, neįkainojamą įvairiapusių patirčių vertę.

Vita Melenienė

  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
5. 12.00 - 12.45
  • 1. 08.00 - 08.45
  • 2. 08.55 - 09.40
  • 3. 09.50 - 10.35
  • 4. 10.55 - 11.40
  • 5. 12.00 - 12.45
  • 6. 12.55 - 13.40
  • 7. 13.50 - 14.35
  • 8. 14.45 - 15.30